ABD Dış İşleri Bakanlığı - Yayınlar
jump over navigation bar
 
 
  
USINFO > Yayınlar

İlk Kez Oy Kullanmak

Rebecca Zeifman

The Long Campaign: U.S. Elections 2008

İÇİNDEKİLER
Bu Sayı Hakkında
İnternet Oyun Sahasını Nasıl Değiştiriyor
Yeni Oy Kullanma Teknolojisi: Sorun mu yoksa Çözüm mü?
İlk Kez Oy Kullanmak
Kongre Seçimleri
Değişen ABD Seçmeni
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kadın Seçmenler
Başkanlık Seçimini Haber Yapmak: Basın Otobüsünden Manzaralar
Siyasi Anketler: Neden Onlarsız Yaşayamıyoruz
Yeni Bir Başlangıç
2008 ABD Seçimleri Nasıl Finanse Edilecek
Seçici Kurul Gerçekten Yararlı Oldu mu?
Kaynakça
İnternet Kaynakları
Adobe Acrobat (PDF) dosyasını indir
 

Charlotte, Kuzey Carolina’da yaşayan ve ilk kez oy kullanacak olan Joanna Fisher okul yurdunun dışında
Charlotte, Kuzey Carolina’da yaşayan ve ilk kez oy kullanacak olan Joanna Fisher okul yurdunun dışında.
Joanna Fisher’ın İzniyle

İlk kez oy kullanan iki genç Amerikalı oy kullanmanın kendileri için ne ifade ettiğini anlatıyor ve ilk kez oy kullanma heyecanlarını bizlerle paylaşıyor. Rebecca Zeifman, ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enformasyon Programları Dairesi’nde yazı işleri görevlisidir.

Oy kullanma hakkı, bir demokrasideki en önemli imtiyazlardan biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerikan vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş bulunan herkes oy kullanma hakkına sahiptir.

İlk kez oy kullananlar için, ilk oy kullandıkları an tarihi bir andır. Bu onlar için anayasayla korunan haklarını kullanma ve siyasi karar alma sürecinde yer alma fırsatıdır.

Bu yazıda, biri oy kullanma yaşına henüz gelmiş bir öğrenci, diğeri ise yakın zamanda ABD vatandaşı olmuş iki seçmen, ilk kez oy kullanma deneyimlerini bizlerle paylaşıyor.

Joanna Fisher, Charlotte, Kuzey Carolina’da yaşayan 20 yaşında bir üniversite öğrencisi. Yılının dokuz ayını Waterville, Maine’deki okulunda geçiriyor. İlk kez 2005 yılında, Maine eyalet seçimlerinde oy kullanmış.

Fisher’ın ilk fırsatta oy kullanacağından hiç şüphesi yoktu. “Reşit olduğumda bir seçim olursa, oy kullanmak için mutlaka kaydolacağımı biliyordum,” diyor Fisher. “Bizim ailede siyaset konuşulur, ülkede neler olup bittiği takip edilirdi.”

Fisher daha oy kullanacak yaşa gelmeden önce siyasi süreçte yer almış. 2004 başkanlık seçimi sırasında 17 yaşındaymış; yani yasal olarak oy kullanmaya hak kazanacağı yaştan sadece bir yıl geride. Fisher oy kullanmak yerine ABD Senato adayı Erskine Bowles için memleketi Charlotte’da kapı kapı dolaşıp broşür dağıtmış. Okulunda da gönüllü olarak kendinden büyük sınıf arkadaşlarının kaydolmasına yardım etmiş. "Bu [seçim] benim için gerçekten çok önemliydi; o seçimde oy kullanmadım; ama çok çalıştım," diyor.

Fisher 18’ini doldurunca, kaydolmak için kolları sıvamış. “Anne-babam bana ‘Kaydolman gerek,’ bile demediler,” diyor Fisher. “Yapmam gerekenin bu olduğunu kendi kendime biliyordum.”

Green Bay Press-Gazette muhabiri, yeni ABD vatandaşı ve yeni bir seçmen olan Malavika Jagannathan, haber odasında çalışıyor
Green Bay Press-Gazette muhabiri, yeni ABD vatandaşı ve yeni bir seçmen olan Malavika Jagannathan, haber odasında çalışıyor...
Malavika Jagannathan’ın İzniyle

Joanna 8 Kasım 2005’te kaydoldu ve ilk oy pusulasını daha sonra kullandı. “İlk oy kullandığım seçim sadece Waterville seçimiydi. Belediye başkanı, komiser gibi gerçekten yerel yetkilileri seçecektik,” diyor Joanna. “Kuzey Carolina ehliyetimi gösterdim [kimlik için]. Sadece üç dakikamı aldı, sonra da oy kullandım.”

Bu ilk seçimden sonra Fisher tekrar oy kullanmış; bu kez Kasım 2006’da eyalet valisini seçecekmiş. Şimdi 2008 seçimlerini dört gözle bekliyor. “Oy kullanacağım için çok heyecanlıyım; çünkü ilk kez bir başkanlık seçiminde oy kullanacağım,” diyor. “Bir başkanın görev süresi dört yıl; ayrıca başkanımız hem bizim hem de diğer ülkeler için bizim ulusal imajımız.”

23 yaşındaki Malavika Jagannathan da ilk kez oy kullanacağı için aynı heyecanı duyuyor. Green Bay, Wisconsin’de Green Bay Press-Gazette muhabirliği yapan Jagannathan işi gereği seçimleri haber yapmayı sevmiyor; ancak seçime katılmadan da duramayacak.

Aslen Hindistan’ın Bangalore şehrinden olan Jagannathan 1995 yılında ailesiyle birlikte Amerika’ya taşınıp Texas’taki College Station’a yerleşmiş. Ailesi, daha küçük yaşlarda ona siyasi katılımın önemini öğretiyor. “Annem hep pasaportlarımız başka bir ülkeye ait olsa da, içinde bulunduğun toplumda aktif bir katılımcı olmalısın, derdi,” diyor Jagannathan.

Fisher gibi Jagannathan da oy kullanacak yaşa gelmeden çok önce siyasete katılmış. Lisedeyken Demokrat Parti ile Yeşil Parti için gönüllü olmuş ve broşür dağıtıp okula seçmen kayıt gezileri düzenlemiş. “Şu küçük kabinleri kuruyordum; ama onları [öteki öğrencileri] kaydedemiyordum; çünkü ben de oy kullanmak için kaydolmamıştım,” diyor Jagannathan.

Jagannathan, Amerikan vatandaşı olmamasının siyasette aktif olarak yer almasında büyük rolü olduğunu düşünüyor. "Yapamayacağımı [oy kullanamayacağımı] biliyordum; ama oy kullanmaktan başka şeyler yaparak da katkıda bulunabilirdim," diyor. “Galiba biraz da bu yüzden siyasetle ilgilendim.”

West Virginia Üniversitesindeki öğrenciler Kolej Cumhuriyetçileri posterini açıyorlar, Morgantown
West Virginia Üniversitesindeki öğrenciler Kolej Cumhuriyetçileri posterini açıyorlar, Morgantown.
© AP Images/Lingbing Hang

Jagannathan 14 Aralık 2006 tarihinde Amerikan vatandaşlığına geçmiş. Ertesi gün Green Bay belediye binasına gidip “Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı mısınız?” diye soran seçmen kayıt uygulamasındaki “Evet” butonunu kontrol etmiş.

Bir sonraki seçime yaklaşık iki ay olmasına rağmen, Jagannathan kaydolmak için sabırsızlanıyormuş. “Oy kullanmaktan uzun süredir bahsetmekte olduğumu fark ettim; o yüzden yapmam gereken ilk şey kaydolmaktı,” diyor.

İki ay sonra, Jagannathan bir yerel seçimle birkaç halk oylamasında oy kullanmış. “Çok heyecanlıydım. Oturduğum evin çok yakınında bulunan bir kilisede oy kullanıyorum, burayı bu küçük yaşlı hanımlar çekip çeviriyor. Onlara ilk kez oy kullanacağımı söyleyince onlar da heyecanlandılar,” diyor Jagannathan.

Muhabir olarak birkaç seçimi haber yaptıktan ve siyasi bir parti için gönüllü olarak çalıştıktan sonra, seçimlerde nihayet bir seçmen olarak yer almak büyük rahatlıktı. “Galiba oy kullanmak içimde ukte olmuş; özellikle Kasım 2006 seçimlerinden sonra, bir kenarda oturup seçimleri haber yapmak ama oy kullanamamak beni çıldırtıyordu; o yüzden küçük bir seçimde kullanmış da olsam, sonuçta oy kullandım ve biraz teselli buldum,” diyor.

O gün desteklediği adayların hepsi kazanamasa da, Jagannathan bundan sonra her seçimde oy kullanacağına dair arkadaşlarına ve ailesine şeref sözü vermiş. “Bu tıpkı bir şeyin parçası olmak gibiydi,” diye açıklıyor o anki duygularını. “Uzun süre bu hakka sahip olamamanın bu hakkı daha da önemli kıldığını fark ettim.”

Jagannathan, yeni vatandaşların oy kullanma hakkına ABD’de doğan vatandaşlardan daha çok değer verebileceklerini düşünüyor. “Sanırım bu haklarla doğduğunuz zaman, onları bu kadar çok düşünmezsiniz,” diyor. “Bu hakka sahip olmadan yaşayıp da sonradan kazandığınızda, bu hak daha da önemli oluyor.”

 
Back to Top


Bu site ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Bilgilendirme Dairesi tarafından oluşturulmuş ve güncellenmektedir.
Diğer internet sitelerine olan bağlantılar, orada belirtilen düşüncelerin tasvip edildiği şeklinde yorumlanmamalıdır.