ABD Dış İşleri Bakanlığı - Yayınlar
jump over navigation bar
 
 
  
USINFO > Yayınlar

Bu Sayı Hakkında

The Long Campaign: U.S. Elections 2008

İÇİNDEKİLER
Bu Sayı Hakkında
İnternet Oyun Sahasını Nasıl Değiştiriyor
Yeni Oy Kullanma Teknolojisi: Sorun mu yoksa Çözüm mü?
İlk Kez Oy Kullanmak
Kongre Seçimleri
Değişen ABD Seçmeni
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kadın Seçmenler
Başkanlık Seçimini Haber Yapmak: Basın Otobüsünden Manzaralar
Siyasi Anketler: Neden Onlarsız Yaşayamıyoruz
Yeni Bir Başlangıç
2008 ABD Seçimleri Nasıl Finanse Edilecek
Seçici Kurul Gerçekten Yararlı Oldu mu?
Kaynakça
İnternet Kaynakları
Adobe Acrobat (PDF) dosyasını indir
 

Ohio’da bir baba kucağında oğluyla 2006 seçiminde oy kullanmak için elektronik oy kullanma makinesinin başında
Kapak resmi: Ohio’da bir baba kucağında oğluyla 2006 seçiminde oy kullanmak için elektronik oy kullanma makinesinin başında.
©AP Images/Amy Sancetta

Gerçek bir demokraside, insanlar karşıt görüşlere sahip olma hakkına sahiptir. 2008 seçim döngüsüne girerken, adayların, seçmenlerin, anketörlerin ve uzmanların hemen hemen her konuda karşıt fikirlere sahip olduklarını görüyoruz. Seçmenler başkanı meselelere dayanarak mı yoksa adayların liderlik niteliklerini göz önünde bulundurarak mı seçiyorlar? Seçici Kurul çalışıyor mu yoksa seçim sistemi değiştirilmeli mi? Bir seçimden aylar önce siyasi anketlerin yapılması bir şey ifade ediyor mu?

2008 seçimleri sezonundan çok önce, kampanya çalışmaları başladı bile; başkan adayları çoktan birkaç görüşme yaptılar, kampanya reklamları çıkmaya başladı ve anket sonuçları sık sık ele alındı. 2008 seçimlerinde, ABD seçmenleri başkan, başkan yardımcısı, kongre temsilcileri, eyalet ve yerel yetkilileri ile halk oylamaları için oy kullanma fırsatına sahip olacaklar. Dengeler her an bozulabilir. Ve birkaç yazar bu dergide, bu seçimin 80 yıl içinde görevli bir başkan veya başkan yardımcısının aday olmadığı ilk seçim olduğunu belirtiyor. Siyaset uzmanları Charlie Cook ve Jerry Hagstrom yarış sahasının perde arkasına ışık tutuyor. 18 başkan adayının olduğu ve bütün adaylar için kapıların açık olduğu bu yarışta, hiç kimse kazananın kim olacağını tahmin etmeye cesaret edemiyor.

Başkanlık seçimi, hikâyenin yalnızca bir kısmı. ABD’nin bölünmüş hükümet sisteminde, kongre seçimlerinin sonuçları, yeni başkanın kendi gündemini uygulamakta ne kadar başarılı olacağını belirleyecektir. Siyasi Bilimler Profesörü L. Sandy Maisel Kongre’nin rolünü ve kongre seçimlerinin olası etkisini irdeliyor.

Demokrat anketör Daniel Gotoff, fikir anketlerinin seçmenlerin 2008 seçimi karşısındaki tutumları konusunda neler söylediğine ve hali hazırdaki sıcak meselelerin seçim döngüsünde nasıl karşımıza çıkacağına değiniyor. Cumhuriyetçi anketör Kellyanne Conway kadın seçmenlere bakarak onların oyunun önümüzdeki seçimlerdeki önemine ve kadınların ilgilendiği meselelere değiniyor.

Üç uzman, medyanın seçim kampanyalarındaki rolüne ilişkin bakış açılarını bizimle paylaşıyorlar. Uzun süredir Washington Post siyasi muhabiri olan Jim Dickenson, seçim sürecini haber yapan bir muhabirin bir gününü ilk ağızdan anlatıyor. İnternet duayeni Andy Carvin, vatandaş gazeteciliği, blog, İnternetten fon sağlama ve sosyal ağ sitelerinin siyasi süreci nasıl etkilediğini ele alırken, bu unsurların 2008 seçim döngüsünde göz ardı edilemeyeceğine dikkat çekiyor. Anketör John Zogby, halk arasında yapılan fikir anketleri aracılığıyla edinilen bilginin değerini tartışıyor.

Son olarak, sürece bir göz atıyoruz. ABD seçim sistemi mükemmel midir? Elbette hayır, hiçbir sistem mükemmel değildir. Jan Witold Baran, kampanya finansmanına ilişkin sorunları düzeltmek için tasarlanmış mevzuatı anlatıyor. Amerika başkanlarının seçildiği eyalet eyalet oylama sistemi olan Seçici Kurul, tarihi boyunca tartışıla gelmiştir. Uzmanlar Ross K. Baker ile Jamie Raskin, sistemi olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alıyorlar. ABD Seçim Destek Komisyonunun eski başkanı olan Paul S. DeGregorio, eyalet seçim süreçlerini iyileştirmek için yapılan çalışmaları tartışıyor.

2008 ABD seçiminin öyküsü nedir? Bu seçim yeni bir başlangıç, seçmenlerin seçim ofislerine gidip inandıkları şeye oy vermeleri için bir fırsattır. Seçim sistemi, hâlâ ilerleme aşamasında olan bir süreçtir; ancak duyarlı Amerikalılar İnterneti kullanarak örgütlenebilir, oy kullanmak için kaydolabilir, adaylarına bağış yapabilir, seçmenleri adaylarla buluşturan kahve içme saatlerine ev sahipliği yapabilir, yerel seçimlerde oylama izleyicisi veya yargıcı olabilir ve sistemi daha iyi hale getirmek için çeşitli alanlarda faal olarak çalışabilirler.

Editörler

 
Back to Top


Bu site ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Bilgilendirme Dairesi tarafından oluşturulmuş ve güncellenmektedir.
Diğer internet sitelerine olan bağlantılar, orada belirtilen düşüncelerin tasvip edildiği şeklinde yorumlanmamalıdır.